На основу чл.12 и 78 Закона о удружењима („Службени гласник РС“, бр. 51/09), чл. 30 до 36 Статута Удружења ратних и мирнодопских војних инвалида Србије и члана 28 Статута Удружења ратних и мирнодопских војних инвалида општине Крагујевац, Скупштина Удружења ратних и мирнодопских војних инвалида општине Крагујевац, на седници одржаној 07.07.2015. године донела је

 

С Т А Т У Т

Удружења ратних и мирнодопских војних инвалида

града Крагујевац

 

И ОСНОВНЕ ОДРЕДБЕ

ОБЛАСТИ ОСТВАРИВАЊА ЦИЉЕВА УДРУЖЕЊА

 

 

 

Члан 1.

Удружење ратних и мирнодопских војних инвалида града Крагујевац (у даљем тексту Удружење) је хуманитарна, недобитна (непрофитна), нестраначка, невладина организација чија је област остваривања циљева очување и унапређивање правне заштите и укупног друштвеног положаја војних инвалида (ратних и мирнодопских) и корисника породичне инвалиднине (по основу погинулог борца и умрлог војног инвалида) са подручја града Крагујевца.

 

Члан 2.

У циљу очувања и унапређивања правне заштите и друштвеног положаја војних инвалида и корисника породичне инвалиднине, Удружење нарочито :

Прати и залаже се за потпуну реализацију законских и других права војних инвалида и корисника породичне инвалиднине;

Подстиче надлежне државне органе и институције да ефикасно решавају социјална, економска, здравствена и друга питања војних инвалида и корисника породичне инвалиднине, у оквиру прописа о борачко-инвалидској заштити и других системских прописа којима је регулисано решавање тих питања;

Предлаже конкретне мере и решења за очување и унапређивање правне заштите и друштвеног положаја војних инвалида и корисника породичне инвалиднине;

Прикупља и расподељује материјалну, финансијску и друге врсте помоћи за социјално најугроженије војне инвалиде и кориснике породичне инвалиднине;

Организује спортске, рекреативне, забавне и друге активности у циљу психосоцијалне рехабилитације војних инвалида и корисника породичне инвалиднине;

Негује патриотизам, родољубље и традиције ослободилачких ратова Србије, посебно традиције друштвеног организовања војних инвалида у Србији и сећања на своје погинуле другове и друга страдања у рату и миру;

Бори се за повраћај национализоване имовине ратних војних инвалида, одржава, увећава, чува и унапређење имовине којом располаже;

Обавља привредне и друге делатности којима се стиче добит,у циљу решавања социјално, економских и других проблема корисника борачко-инвалидске заштите;

Сарађује са другим организацијама војних инвалида и корисника породичне инвалиднине и сродним организацијама и удружењима у земљи и иностранству, остварује и друге активности од интереса за Удружење, његове чланове, друге војне инвалиднине и кориснике породичне инвалиднине.

Остварује и друге активности од интереса за Удружење, његове чланове, друге војне инвалиде и кориснике породичне инвалиднине.

 

Члан 3.

Удружење има статус (својство) правног лица.

Чланови Удружења са статусом правног лица, својим уписом усклађивања у Регистар удружења, такође задржавају статус правног лица (ово важи за градска и покрајинска удружења).

Члан 4.

Удружење је основано да делује на територији града Крагујевца, на неодређено време.

 

Члан 5.

Удружење је члан Удружења ратних и мирнодопских војних инвалида Србије и представља његов интегрални део.

Члан 6.

Удружење у остваривању својих циљева и задатака делује у складу са Уставом и законима Републике Србије, Статутом и другим општим актима Удружења ратних и мирнодопских војних инвалида Србије и овим Статутом.

 

II. ОСНИВАЊЕ И НАЗИВ

 

Члан 7.

Удружење је настављач рада и правни следбених ранијих Удружења војних инвалида и корисника породичне инвалиднине (из 1919. И 1945 године), са подручја града Крагујевца, које је рад обновило 1998. Године (Оснивачка скупштина одржана је 05.03.1998 године.)

 

Члан 8.

Назив Удружења је Удружење ратних и мирнодопских војних инвалида града Крагујевца.

Скраћени назив Удружења је: Удружење РМВИ града Крагујевца.

 

Члан 9.

Седиште Удружења је у граду Крагујевац.

 

Члан 10.

Амблем Удружења је амблем Удружења ратних и мирнодопских војних инвалида Србије који је у облику штита, оивиченог линијом, у чијем средишту се налазе укрштени мачеви, а уз леву и десну ивицу ловорове гранчице. Између дршки мачева, у доњем делу, исписана су слова РМВИ. Основа штита је бела, а сви наведени елементи на њему су боје злата.

 

Члан 11.

Застава Удружења је застава Удружења ратних и мирнодопских војних инвалида Србије. То је (народна) застава републике Србије (тробојка), у чијем се средишњем делу налази амблем Удружења РМВИ Србије.

Члан 12.

Удружење може установити признања Удружења и утврдити критеријуе и поступак за њихову доделу.

Члан 13.

Удружење има печат, који је округлог облика, пречника 3,2 цм .

У спољном прстену печата пише: “Удружење ратних и мирнодопских војних инвалида Крагујевца“, а у унутрашњем прстену: “Градски одбор“. У средишту печата је амблем Удружење РМВИ Србије.

Члан 14.

Удружење има штамбиљ, који је правоугаоног облика, димензија 5х2 цм.

Штамбиљ садржи назив и амблем Удружења, а има и простор за број, датум и адресу Удружења.

Члан 15.

Чланска књижица Удружења је чланска књижица Удружења ратних и мирнодопских војних инвалида Србије, чији облик и изглед утрђује Удружење РМВИ Србије.

 

Члан 16.

Дан (празник) Удружења је 28 октобар – датум оснивања Удружења ратних инвалида Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца (Југославије), 1919 године и његовог обнављања 1945 године.

III. ЧЛАНСТВО, ОРГАНИЗОВАЊЕ И ОРГАНИ УДРУЖЕЊА

 

Чланство Удружења

 

Члан 17.

Чланство у Удружењу је добровољно.

Чланови Удружења могу бити сви ратни и мирнодопски војни инвалиди, чланови породица палих бораца и корисници породичне инвалиднине по основу умрлог војног инвалида, којима је тај статус признат на основу законских прописа Републике Србије, остали чланови њихових породица, потомци и поштоваоци доприноса и традиција ратних и мирнодопских војних инвалида, други грађани и правна лица са подручја града Крагујевац, који прихватају циљеве Удружења и његов Статут, а поднесу пријаву за учлањење.

Појединци који су значајно допринели унапређивању правне заштите и друштвеног положаја војних инвалида и корисника породичне инвалиднине, као и раду Удружења могу бити проглашени за почасне чланове Удружења.

Члан 18.

Пријем у чланство врши Скупштина Удружења на основу попуњене и потписане приступнице.

Члановима Удружења издаје се чланска књижица Удружења ратних и мирнодопских војних инвалида Србије.

Одлуку о проглашењу почасног члана може донети и Градски Одбор Удружења.

 

Члан 19.

Члан Удружења има право да:

Равноправно са другим члановима Удружења учествује у остваривању циљева Удружења:

Непосредно или преко својих представника учествује у одлучивању на Скупштинама и другим органима Удружења

Бира и буде биран у органе Удружења,

Буде благовремено и потпуно информисан о раду и активностима Удружења.

 

Члан 20.

Члан Удружења дужан је да;

Активно доприноси остваривању циљева Удружења.

Учествује у активностима Удружења.

Плаћа чланарину (ако може) и

Обавља друге задатке које му повери скупштина и други органи Удружења.

 

Члан 21.

Чланство у Удружењу престаје иступањем или искључењем, због неактивности, кршења Статута Удружења, или нарушавања његовог угледа.

 

Члан 22.

Члан иступа из Удружења давањем писане изјаве о иступању.

 

Члан 23.

Одлуку о искључењу из чланства Удружења доноси Скупштина Удружења на образложени предлог Градског одбора.

 

Члан 24.

Удружење води евиденцију освојим члановима, у електронској форми, или на класичан начин.

 

 

ОРГАНИЗАЦИЈА УДРУЖЕЊА

 

Члан 25.

Удружење је јединствена организација свих његових чланова, физичких и правних лица.

Удружење може имати општинске и месне организације, подружнице и друге делове, који немају статус правног лица.

 

ОРГАНИ УДРУЖЕЊА

 

Члан 26.

Органи Удружења су: Скупштина Удружења, Градски одбор, Надзорни одбор и Заступник Удружења.

 

А) Скупштина Удружења

 

Члан 27.

Највиши орган одлучивања у Удружењу је Скупштина.

 

Члан 28.

Скупштина Удружења

 

Усваја Статут Удружења, његове измене и допуне и друге опште акте удружења

Бира и разрешава чланове Општинског одбора и Надзорног одбора Удружења и Заступника Удружења

Одлучује о статусним променама Удружења и престанку рада Удружења

Разматра и оцењује рад Удружења, његовог Заступника, Општинског одбора и Надзорног одбора, усваја извештаје о раду, програме и планове рада Општинског одбора и Надзорног одбора

Усваја годишње финансијске извештаје и планове Удружења

Одлучује о висини чланарине

Бира и разрешава делегате за скупштине удружења на вишим нивоима

Одлучује о удрживању у савезе и друге асоцијације у земљи и иностранству и

Врши друге послове за којима се укаже потреба

 

Члан 29.

Скупштину Удружења чине сви чланови Удружења.

Чланови Удружења у Скупштини Удружења представљају делегати изабрани по територијалом и функционалном принципу.

Мандат чланова Скупштине траје четри године.

 

Члан 30.

Седнице Скупштине Удружења су изборне, редовне и ванредне.

 

Члан 31.

Изборна седница Скупштине Удружења одржава се сваке четврте године а изузетно се може одржавати и пре истека тог периода.

 

Члан 32.

Редовне седнице Скупштине Удружења Одржавају се најмање једном годишње. Њено сазивање предлаже Општински одбор Удружења који предлаже и дневни ред седнице.

 

Члан 33.

Ванредне седнице Скупштине Удружења сазива се кад то захтевају посебни разлози односно када се ради о питањима као што су промене Статута Удружења, неодложиве измене и допуне Статута Удружења, битне организационе и кадровске промене у Удружењу, материјално финансијски положај Удружења као и друга питања од општег интереса за Удружење и чланство.

Ванредна седница Скупштине може бити сазвана на основу образложеног предлога Градског одбора Удружења или на иницијативу најмање једне трећине чланова делегата Скупштине Удружења који подносе Општинском одбору у писменом облику уз обавезно навођење чије се разматрање предлаже.

Ванредна седница Скупштине Удружења мора се одржати најкасније у року од 30 дана од дана подношења захтева за њено сазивање.

 

Члан 34.

Седнице Скупштине Удружења сазива председник Градског одбора писаним обавештењем, о месту и времену одржавања седнице и предлогу дневног реда.

Седницом Скупштине Удружења председава лице изабрано на почетку седнице јавним гласањем.

 

Члан 35.

Скупштина Удружења пуноправно одлучује ако је присутно најмање половина њених чланова (делегата).скупштина Удружења одлучује већином гласова присутних чланова (делегата) Скупштине Удружења.

За одлуку о изменама и допунама Статута, статусним променама и престанку рада Удружења потребна је двотречинска већина присутних чланова (делегата) Скупштине Удружења.

 

 

Б) Градски одбор Удружења

 

Члан 36.

Највиши орган одлучивања у Удружењу у периоду између две седнице Скупштине Удружења је Градски одбор Удружења који:

Руководи радом Удружења између две седнице Скупштине и доноси одлуке ради остваривања њених одлука и закључака;

Организује редовно обављање делатности Удружења;

Поверава посебне послове појединих чланова;

Доноси финансијске одлуке;

Одлучује о покретању поступка за измене и допуне Статута, сопственом иницијативом или на предлог најмање једне трећине чланова Скупштине Удружења и припрема предлог измена и допуна који подноси Скупштини на усвајање;

Одлучује о покретању поступка за накнаду штете у случајевима из члана 25. Став 2 Закона о Удружењима а по потреби одређује посебног Заступника Удружења за тај поступак;

Одлучује о другим питањима за која нису Законом или овим Статутом овлашћени други органи Удружења.

 

Члан 37.

Градски одбор има 7 чланова. Њихов мандат траје четири године као и мандат чланова Скупштине Удружења која их је изабрала и могу поново бити бирани на исту функцију.

Градски одбор из свог састава бира Председника, заменика председника, подпредседника (једног или више) и Секретара Градског одбора чији мандат траје четири године као и чланова Градског одбора који их је изабрао и могу бити бирани на ове функције без ограничења мандата.

 

Члан 38.

Градски одбор се састаје по потреби.

Седнице Градског одбора сазива његов председник, самостално или на захтев једне петине чланова Одбора као и на захтев Републичког Одбора Удружења РМВИ Србије.

Градски одбор пуноважно одлучује ако је присутно најмање половина његових чланова а одлуке доноси већином гласова својих чланова.

 

Члан 39.

Председник Градског Одбора заступа удружење у правном промету и има права и дужности финансијског послодавца.

Председник Градског одбора Удружења може да формира Колегијум и у њега укључи остале носиоце функција у Удружењу (Заменика председника, подпредседнике и Секретара Одбора) као и друге сараднике по сопственом нахођењу да му помажу у припремању седница Скупштине и Градског Одбора и извршавању одлука.

У одсуству Председника Градског Одбора Удружења, да заступа Удружење и потписује све финансијске и новчана документа у име Удружења овлашћен је заменик председника градског одбора Удружења.

 

Члан 40.

Градски одбор Удружења може да формира секције, комисије и друга стална и повремена тела.

Стална тела-комисије Градског одбора су :

Комисија за материјално-социјалну питања,

Комисија за здраствена питања,

Комисија за спортско-рекреативне активности,

Комисија за правна, статутарна и имовинска питања,

Комисија за културно-информативна питања

И друге комисије по потреби.

 

Члан 41.

Стална и повремена тела Градског одбора израђују планове свог рада који усваја Градски одбор и реализује њихове планове, прати и усмерава Секретар Градског одбора.

Њихов састав именовања њихових председника и чланова као и ближи задаци и садржај њиховог рада утврђује се посебном одлуком Градског одбора.

 

Члан 42.

Градски одбор може ради обаљања стручних, административно-технички и књиговоствени и други послови за потребе органа и тела Удружења формира посебну Стручну службу или обављање тих послова поверити другој Стручној служби односно појединцима.

Начин рада, задаци, обавезе о одговорност Стручних служби регулише се посебним актом Градског одбора.

 

в) Надзорни Одбор

 

Члан 43.

Надзорни одбор Удружења има три члана између којих бира председника.

Мандат чланова Надзорног одбора Удружења траје четри године и могу бити поново бирани.

 

Члан 44.

Надзорни одбор Удружења разматра и контролише :

Материјално финансијско пословање Удружење и предлаже мере за побољшање рада и рационално коришћење финансијских средстава у складу са Програмом рада Градског одбора и важећих прописа;

Врши и друге послове који му се општим актом Удружења ставе у надлежност.

 

Надзорни одбор Удружења подноси Извештај на свакој седници Скупштине Удружења.

Годишње извештаје Надзорног одбора Удружења о материјално-финансијском пословању Удружење предходно разматра и усваја Градски одбор Удружења.

 

 

г) Заступник Удружења

 

Члан 45.

 

Функцију Заступника Удружења врши Председник Градског одбора Удружења а у његовом одсуству заменик председника Градског одбора Удружења.

За Заступника Удружења Скупштина Удружења може одредити и друго пословно спосбно физичко лице са пребивалиштем или боравиштем на територији Републике Србије.

 

 

 

IV. ЈАВНОСТ РАДА, ОДЛУЧИВАЊЕ И ИЗБОРИ У УДРУЖЕЊУ

 

Јавност рада Удружења

 

Члан 46.

Рад Удружења, његових органа и тела је јаван

Седницама органа и тела Удружења могу присуствовати сви заинтересовани чланови Удружења и представници средстава јавног информисања.

Изузетно од става 1. Овог члана Удружење или његов орган може одлучити да у појединим случајевима њихов рад не буде јаван.

 

Члан 47.

Градски одбор се стара о редовном обавештавању чланства и јавности о раду и активностима Удружења непосредно или путем интерних публикација односно саопштења за јавност или на други примерени начин.

Годишњи обрачун и извештаји о активностима Удружења подносе се члановима на седницама скупштине.

 

Члан 48.

У циљу информисања чланова и јавности о раду Удружења, питањима и проблемима у области правне заштите војних инвалида и корисника породичне инвалиднине као и о другим питањима од интереса за Удружење и популацију чије интересе штити.

Удружење може да организује своју информативно-издавачку делатност, да издаје своје информативно гласило, друге публикације, књиге, тематске збирке и издања.

 

Одлучивање у Удружењу

 

Члан 49.

Органи Удружења доносе одлуке на својим скуповима (седницама), већином гласова присутних чланова.

За пуноважно одлучивање органа потребно је присуство већине његових чланова

 

Избори у Удружењу

 

Члан 50.

Базу за избор чланова (делегата) Скупштине Удружења представља целокупно чланство

 

Члан 51.

Избори се одржавају сваке четврте године, а по потреби се могу одржавати превремени или ванредни избори.

 

Члан 52.

Изборе заказује Градски одбор Удружења који доноси и одлуку о начину избора чланова (делегата)

Скупштине Удружења водећи рачуна да у саставу Скупштине Удружења буде обезбеђена оптимална територијална и друга заступљеност чланова Удружења по проценту инавлидидтета, ратова у којима су учествовали итд.

Делегате Скупштине Удружења бирају чланови Удружења са статусом правних лица ако их има у Удружењу, подружнице, месне организације и други делови Удружења који у Скупштину Удружењу делегирају по ___ представника.

Чланови Скупштине Удружења су и чланови Градског одбора Удружења предходног сазива по функцији ради остваривања контуитета у раду Удуржења, његових органа и тела.

 

 

 

 

 

V. НАЧИН СТИЦАЊА СРЕДСТАВА ЗА ОСТВАРИВАЊЕ ЦИЉЕВА УДРУЖЕЊА

И РАСПОЛАГАЊЕ ТИМ СРЕДСТВИМА И ИМОВИНОМ УДРУЖЕЊА

 

Члан 53.

Финансијска средстава за остваривање својих циљева Удуржење може стицати од чланарине, донације, добровољних прихода и поклона у новцу и натури, прихода од сопствене делатности, оставина, камата на улоге, закупнине, финансијске субвенције, државне лутрије и на други законски дозвољен начин.

Члан 54.

Ради остваривања својих циљева и задатака у складу са законом Удружење може оснивати фондове, клубове, домове и одмаралишта војних инвалида а може се бавити и привредном и другим делатностима којима се стиче добит.

Са непосредним обављањем делатности из предходног става Удружење може отпочети након уписа делатности у Регистар привредних субјеката.

Удружење нема право да добит остварену на овај начин расподељује својим оснивачима, члановима Удружења, члановима његових органа руководиоцима, запосленима или са њима повезаним лицима што важи и за имовину Удружења изузев давање пригодних примерених награда и накнада оправданих трошкова насталим остваривањем статутарних циљева Удружења (путних трошкова, дневница, преноћишта и сл.) уговрених теретних обавезан и исплата зарада запосленима.

 

Члан 55.

Средства за реализацију програма Удружења које су од јавног интереса у смислу члана 38. Закона о Удружењима (у обалсти социјалне заштите, борачко-инвалидске заштите, заштите лица са инвалидитетом, помоћи старима, здраствена заштита, информисање итд.)која се одређују из буџета града, учешћем на конкурима које расписује надлежни орган локалне самоуправе и закњучивањем уговора о реализацији одобрених програма, Удружење користи искључиво за реализацију одобрених пројеката.

У случају добијања средстава за реализацију пројеката од јавног интереса. Удружење најмање једном годишње, чине доступним јавности извештај о свом раду и о обиму и начину стицања и коришћења средстава који доставља даваоцу средстава.

 

Члан 56.

О управљању средствима и имовином Удружења одлучује Скупштина Удружења у складу са важећим законским и другим прописима.

 

Члан 57.

Удружење води пословне књиге, прави финансијске извештаје и подлеже вршењу ревизије финансијских извештаја, у складу са прописима о рачуноводству и ревизији.

 

Члан 58.

За своје обавезе Удружење одговара целокупном својом имовином и средствима

 

 

Члан 59.

Заступник Удружења и чланови органа Удружења одговарају за штету коју својом одлуком проузрокују Удружењу, ако је та одлука донета грубом непажњом, или с намером да се штета проузрокује.

Поступак за накнаду штете покреће Скупштина Удружења, на предлог Општинског одбора Удружења, при чему се може одредити посебан Заступник Удружења за поступак за накнаду штете.

 

Члан 60.

У случају престанка Удружења, његову имовину и средства по измирењу обавеза наслеђује удружење или организација која наставља да води бригу о ратним и мирнодопским војним инвалидима, а уколико таква организација не постоји, онда имовина Удружења постаје имовина Републике Србије, у складу са Законом.

 

 

VI. СТАТУСНЕ ПРОМЕНЕ УДРУЖЕЊА

 

Члан 61.

Иступање из Удружења његовог члана са статусом правног лица, или неког дела Удружења, или његово искључење из Удружења, не сматра се поделом Удружења.

Члан Удружења са статусом правног лица, или део Удружења који иступи, или је искључен из Удружења, не може задржати назив Удружења.

 

Члан 62.

Статусне промене Удружења врше се на начин утврђен Статутом Удружења ратних и мирнодопских војни инвалида Србије.

 

 

VII. ПРЕСТАНАК УДРУЖЕЊА

 

Члан 63.

Удружење престаје (са радом) у случајевима и на начин предвиђен Законом о удружењима (чланови 49-58 Закона).

 

VIII. ПРЕЛАЗНЕ И ЗАВРШНЕ ОДРЕДБЕ

 

Члан 64.

Питања која нису регулисана овим Статутом могу се регулисати посебним актима Удружења.

 

Члан 65..

Тумачење овог Статута даје Општински одбор Удружења.

 

Члан 66.

Промене, односно измене и допуне Статута врши Скупштина Удружења, на начин и по поступку за његово доношење.

 

Члан 67.

На питања која нису регулисана овим Статутом непосредно ће се примењивати одредбе закон о удружењима.

 

Члан 68.

Овај Статут ступа на снагу даном доношења.

 

 

Члан 69.

Ступањем на снагу овог Статута престаје да важи Статут Удружења ратних и мирнодопских инвалида општине Крагујевац, усвојен 30.11.2010 године.

 

 

 

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАВАЈУЋИ

СЕДНИЦОМ СКУПШТИНЕ УДРУЖЕЊА

РМВИ ГРАДА КРАГУЈЕВАЦ

 

_________________________

 

  • Hits: 96